PostHeaderIcon Galerie a výstavní síň J.R.Schustera

Výstavní síň Jana Rafaela Schustera

Významný malíř a pedagog, který byl dlouholetým občanem Lišova, se narodil 24. října 1888 v Březnici u Blatné. Svou učitelskou dráhu začal v Českých Budějovicích, poté se přesunul do Zlivi a v září roku 1912 přešel na obecnou školu do Lišova jako zatímní odborný učitel. 21. června 1915 odešel v uniformě rakousko-uherského vojáka přímo do války. Do Lišova se po první světové válce vrátil a vyučoval na zdejší měšťance a vedle toho i na živnostenské škole. J.R.Schuster miloval kraj kolem Českých Budějovic, Blata a se zvláštní láskou maloval Lišovsko. Své umění zachytil ve stovkách obrazů z tohoto kraje. Ze své rozsáhlé tvorby daroval městu Lišov 42 obrazů. Lišovští se mu odvděčili čestným občanstvím, které bylo Schusterovi uděleno roku 1978 k jeho 90. narozeninám. Od roku 2001 jsou obrazy vystaveny v objektu Schwarzenberského špitálu. Jan Rafael Schuster zemřel 28. ledna 1981.

,, Potkal jsem zas Tvůj rukopis,
s nádechem ultramarinu.
Potkal jsem zas Tvou cestu malíře
jdoucího v domovinu.

Pozdravuji Tě za ten den,
kdy objevil jsi v světle
krajinu, kterou oblak nes
do dálky porozkvetlé.   

                                       
Tvá krajina je jako dech
obilí, máků a tůní,
má začarovaný tvar snů
a mateřídouškových vůní.

Ach, naše domovina sní
ve stráních u studánek
a voní, voní otavou,
v níž stojí vody džbánek.“

 Z básně Josefa Bartušky „Domovina“, kterou dedikoval svému učiteli a příteli Janu Rafaelu Schusterovi. 
  

Galerie
 
Galerie se nachází spolu s Muzeem F.M.Čapka a výstavní síní J.R. Schustera v pravém křídle Schwarzenberského špitálu. V galerii se konají v době turistické sezóny výstavy našich současných malířů a výtvarníků. Tyto výstavy se konají od května do září. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž, která je doprovázena kulturním vystoupením. Stalo se již tradicí podávat při vernisážích občerstvení v podobě chleba se sádlem a škvarkami.
V galerii se vystřídalo mnoho známých výtvarníků např. akademický malíř Dalibor Říhánek, akademický malíř Jiří Muller nebo zástupci Volného sdružení umělců jižních Čech. Byli tu i vystavovatelé z Německa, Švýcarska, Rakouska a Slovenska. Spousta výtvarníků se opět ráda vrací do krásných prostor kulturní památky Schwarzenberský špitál.

 Návštěvy hromadné je možné uskutečnit na dohodu na  tel. č. 777 278 044  u pí Veleško.

Aktualizováno (Pondělí, 12 Říjen 2015 08:52)

 
Hledání
Dej Tip
Banner
Czechpoint
Banner
Úřední deska
Banner
Ztráty a nálezy