IROP_CZ_RO_B_C RGB.jpgNastaly Vánoce, kdy si všichni nadělují dárky. A tak i nám město Lišov nadělilo dárek v podobě nádherné zbrusu nové Tatry Force 815-7. A nebylo lepšího okamžiku k ukázání této krásky všem občanům města než na městské vánoční slavnosti v sobotu 2. prosince. Při té příležitosti pan faráž požehnal nám i novému vozu. Fotky z této akce a hlavně článek od Honzy, jenž Tatru pro nás vyběhal, najdete níže.

 

Překvapení pod vánočním stromečkem

 

S rozsvícením vánočního stromu pokročila lišovská zásahová jednotka o velký krok dopředu. Zkusím vám podat příběh tohoto vánočního dárku, od vzniku nápadu až po toto krásné završení. Jistě mi odpustíte, že se v některých bodech opakuji, ale chtěl bych, aby to bylo podáno uceleně.

 

Nyní jsou to dva roky, co k nám přišla zpráva o šanci na získání grantu na nové auto s výší dotace 90%. Bylo to 12. prosince 2015 na naší valné hromadě, kde jsme ještě téhož večera informovali pana místostarostu Ing. Otakara Chloubu s prosbou o podporu. Hned v pondělí ráno jsem s naší žádostí seznámil pana starostu Bc. Jiřího Švece, a ten náš návrh podpořil. Šťastnou shodou náhod se večer konalo zasedání zastupitelstva města, kde jsem přítomné seznámil se situací a dostal předběžný souhlas. Následně vše nabralo na intenzitě a rychlosti, jen dny byly nějaké krátké a noci ještě kratší.

 

18. prosince byla vyhlášena 19. výzva a podmínky IROPu. Za čtrnáct vánočních dní, kdy ve firmách výrobců a úřadů seženete někoho jen těžko, začalo podávání žádostí. V případě bezchybné žádosti rozhodovalo pořadí podání. Zájemců o dotaci bylo mnoho. Měli jsme štěstí a díky rychlému a vstřícnému jednání pana starosty, radních, zastupitelů, paní Mgr. Ing. Pavly Vaňkové a výborné spolupráci všech zúčastněných jsme dotaci získali. Zejména bych chtěl poděkovat plk. Ing. Jiřímu Chmelovi za výbornou spolupráci, skvělé rady a nespočet hodin strávených nad dokumentací, jeho rodině pak děkuji za trpělivost a toleranci.

 

I přes veškeré potíže a starosti jsme s očekáváním a zároveň strachem 15. listopadu 2016 konečně otevřeli obálky. Nedovedete si představit tu radost a zároveň úlevu. Konečně to ze mne vše spadlo. Výběrové řízení vyhrála česká TATRA s nástavbou od české společnosti KOBIT. S touto firmou již máme kladné zkušenosti, před dvanácti roky nám postavili naší cisternu značky MAN. Od té doby jsme šestkrát navštívili 160 km vzdálené Slatiňany a dolaďovali jednotlivé detaily nového auta.

 

Jak jste pod stromečkem mohli vidět, je to kráska, která ukazuje šikovnost českých rukou. Cisternová automobilová stříkačka v provedení pro velkoobjemové hašení Tatra Force T 815–7. Cisterna je postavena na armádním podvozku 6x6 určeném do těžkého terénu s brodivostí 1200 mm. Tyto parametry využijeme zejména při lesních požárech a povodních. Vozidlo pohání vzduchem chlazený motor TATRA o výkonu 325 kW a zdvihovém objemu 12667 cm3. Nejen motor, ale i převodovka, spojka a kabina jsou výrobkem kopřivnické Tatry. Cisterna je vybavena poloautomatickou převodovkou a kotoučovými brzdami. Předností cisterny je zejména výška 2850 mm, nízké těžiště a výjimečný tatrovácký podvozek. Tyto parametry zvyšují průjezdnost, bezpečnost a rychlost jízdy. Délka cisterny je 9450 mm a hmotnost 25 tun.

 

Cisterna je vybavena čerpadlem o výkonu 3000 litrů za minutu a vysokotlakou částí o výkonu 250 litrů za minutu a jmenovitém tlaku 4 MPa. Nádrž pojme 9000 litrů vody a 540 litrů pěnidla. V kabině je místo pro čtyři zasahující hasiče. Samozřejmostí jsou moderní přetlakové izolační dýchací přístroje, osvětlovací stožár, asanační lišta a elektrický lanový naviják o tažné síle 51 kN. Celková cena této cisterny je 7.469.330,- Kč vč. DPH. Cisterna je vybavena moderní technikou a doufáme, že nám a obyvatelům města Lišov a jeho okolí bude dlouho a spolehlivě sloužit.

 

V poslední době jsme v čerpání dotací poměrně úspěšní, dotace na modernizaci hasičské zbrojnice a nový dopravní automobil je v plném proudu, zásahové jednotce se daří a nemá o nové členy nouzi. Za to bych chtěl poděkovat zejména Theodoru Matoušovi staršímu, který je pro nás inspirací a velitelem družstva, na kterého se můžeme ve všem spolehnout. A popřát mu spoustu trpělivosti a schovívavosti s našimi horkými hlavami, protože co chlap, to názor, obzvlášť když nás je dnes v zásahové jednotce už dvacet sedm.

 

Mé poděkování patří:

 

  • Městu Lišov
  • Celému oddělení integrovaného záchranného systému Hasičského záchrannému sboru České Budějovice
  • Společnostem G-project a IStenders
  • Výrobci hasičských nástaveb Kobit THZ.

 

Aktualizováno (Úterý, 06 Březen 2018 15:33)

 
Hledání
Dej Tip
Banner
Czechpoint
Banner
Úřední deska
Banner
Ztráty a nálezy
Banner